مقالات

مراحل عرق گیری گیاهان چگونه است؟

دستگاه عرق گیری گیاهان و تقطیر

کشور ایران دارای گیاهان بومی بسیاری می باشد که اکثر آنها قابلیت عرق گیری را دارند. مراحل عرق گیری متفاوت است. در واقع بسیاری از این گیاهان تنها در ایران وجود دارند. چنانچه که شما در این زمینه فعالیت دارید و یا قصد خرید دستگاه عرق‌گیری (تقطیر) را دارید این مطلب برای شما می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا 6 مرحله عرق گیری از گیـاهان را به شما آموزش دهیم.

 

عرق گیری گیاهان

از گذشته تا به امروز گـیاهان استفاده های داروئی فراوانی داشته اند. همچنین مردمان ایران از خیلی قبل ترها علاقه زیادی به تهیه شربت از گیاهـان دارویی داشتند و معمولا مردمان هر منطقه از گیاهان موجود در محل زندگی خود استفاده می کردند.

عرق‌گیری از گیاهان نیاز به سرمایه زیادی ندارد و شما با خرید یک دستگاه مناسب می توانید به سود دهی بالایی دست پیدا کنید. و یک راه درآمد برای جوانان می باشد چرا که نیاز به تخصص خاصی ندارد. و ما در کشوری هستیم که انواع گیاهان داروئی را دارد.

 

مراحل عرق گیری از گیاهان

یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش های عرق گیری از گیاهان استفاده از روش تقطیر می باشد. لوازم و وسایلی که در این روش به کار برده می شود متنوع می باشند. اما فرایند کار در همه دستگاه ها یکسان می باشد. در واقع تقطیر بر پایه تفاوت نقطه جوش بین 2 یا چند ماده ی دیگر جهت جداسازی آنها از هم می باشد.

روش تقطیر به لحاظ نوع ماده مورد مصرف به 3 گروه تقسیم می شود :

1- تقطیر با آب

2- تقطیر با آب و بخار

3- تقطیر با بخار مستقیم

که در هر سه روش از بخار جهت شکوندن غشاء سلول های گیاهی استفاده می کنند تا عطر و اسانس آن آزاد گردد.

 

6 مرحله عرق‌گیری چیست؟

اگر شما بخواهید عرق گیری از گیاهان را به صورت صنعتی انجام دهید. لازم است که به دیگر مناطق بروید و گیاهان مختص آن منطقه را تهیه نمایید. 6 مرحله عرق گیری وجود دارد که عبارتند از:

اولین قدم : برای انجام عرق گیری تهیه مواد اولیه یعنی گیاهان مختلف می باشد.

مرحله دوم:  سورت نمودن گیاهان می باشد. یعنی پس از برداش گیاهان باید تمام علف های هرز و مواد زاید را از گیاه جدا کنید.

مرحله سوم: شست و شوی گیاه می باشد، هرچقدر گیاه شما تمیز تر باشد قطعا کیفیت عرق به دست آمده بهتر است پس گیاهان را با دقت و به خوبی بشویید.

مرحله چهارم : بارگیری مخزن دستگاه تقطیر یا عرق گیر می باشد. در این مرحله شما باید قسمت های متفاوت گیاه که عرق گیری از آن انجام می شود را به صورت دسته دسته درون مخزن عرق گیری قرار دهید. و دقت فرمایید که همه ظرفیت مخزن را پر نکنید و فضای خالی جهت خروج بخار از دیگه را باقی بگذارید.

مرحله پنجم: اضافه کردن آب به گیاهان می باشد،دستگاه تقطیر با آب کار می کند. و باید برابر با حجم گیاه و حتی کمی بیشتر به آن آب اضافه نمایید. اما اگر از روش بخار برای تقطیر گیاه اسفاده کردیم هیچ نیازی به آب نمی باشد.

مرحله ششم:  سرد کردن بخار حاصل از عرق گیری می باشد. و باید از دستگاهی به نام کندانسور استفاده نمایید. که با آب یا گاز های مبرد کار می کند. مرحله آخر بسته بندی و نگهداری از عرقیجات می باشد و باید در ظرف های مناسب و بهداشتی نگهداری شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *